שלום, אני אביב

ik8A
אני מעצב גרפי, מרצה לעיצוב, כותב ובוגר טרי של MICA GDMFA. עיצוב טוב, לדעתי, צריך להיות שמח, פשוט וזמין, אבל גם מלוטש וחכם. עיצוב אלגנטי זה סקסי, אבל אני גם מתרגש מטראש וטעם רע. רוב ההשפעות שלי מגיעות מתחומים המשיקים לעיצוב כמו מוסיקה, קולנוע, אופנה ותיאוריה. משנת 2008 אני עובד כמעצב גרפי עצמאי, וזכיתי לעבוד בעיקר על פרוייקטים המשלבים את האהבה שלי לאמנות. אני תמיד שמח להיות שותף לפרוייקטים חדשים, ולעזור להפוך מחשבות לצורות. אני חי ועובד בתל אביב.
hello@avivlichter.com

Hello, My Name Is Aviv

I’m a graphic designer, design instructor, writer and MICA GDMFA alumni. I believe that good design should be fun and simple yet smart and refined. Elegance is sexy, but I do have a soft spot for bad taste. My influences come mostly from the parallel fields of the visual arts such as the cinema, music and theory.
Working as a freelance designer since early 2008, I have worked mainly on projects that incorporate my love of art, and I’m always excited to collaborate on new, challenging projects, and help arranging thoughts into forms. I live and work in Tel Aviv, Israel.
hello@avivlichter.com

© Aviv Lichter 2017